Podvodníci lákají na dovolenou
Také jste na sociální síti Faceboook zaregistrovali volné letenky do teplých krajů? Ujistěte se, že se nejedná o podvod. Je totiž možné, že se Vás právě někdo snaží okrást o Vaše osobní údaje! Útočníci se snaží jménem společnosti EASYJET nalákat uživatele na volné letenky. Ovšem pomocí metody zvané "Typosquatting", z Vás pouze dostanou svolení využívat Vaše osobní data a přístup k Vašemu profilu na sociální síti. Nenechte se napálit! Čtěte více...
Jedno po druhém...co je to Typosquatting?
Typosquatting je poměrně běžná metoda, kterou se kybernetičtí zločinci snaží rozšiřovat mezi uživateli internetu různé viry a další škodlivé kódy. Vytvoří internetové stránky, které mohou být k nerozeznání od oficiálních webů různých známých společností, a zprovozní je na adrese podobné legitimním webům. Jde například o adresy Netflix.om a YouTube.om, jež využívají národní doménu Ománu, již si útočníci v poslední době velmi oblíbili. Návštěvníci falešných webů jsou poté požádáni, aby si stáhli do svého zařízení aplikaci nebo aktualizaci prohlížeče, což je ve skutečnosti vir. Informovala o tom společnost ESET.cz
- Překlep ve slově - Typosquatter zneužívá přeházená písmena ve slově - například sezanm nebo písmena sousedící se správným písmenem - například seznan. Ale může jít také o podobně znějící písmena (zeznam), chybějící písmena (sezna), rozdílné klávesnice (seynam) a přidaná písmena (seznamn).
- Překlep v URL - Dejme tomu že na doméně eu.prikladdomeny.com je eshop. Podvodná doméne pak bude například na wwweuprikladdomeny.com. Je to prosté a velice efektivní.
- Oblíbená koncovka - Některé starší verze prohlížečů měly v sobě automatické dokončování URL. Dnes existuje automatické přesměrování na stránku nějakého vyhledávače. I tak ale ručně vyťukávané adresy známých stránek s koncovkou .cz jsou u nás prakticky jistotou.