Jaké hrozby přináší internet pro děti?
Internet přináší nejen plno zábavy, možností a příležitostí, ale i velkou řadu nástrah a nezanedbatelnou míru nebezpečí pro všechny. Nejvíce jsou ale jeho nástrahám vystaveny právě děti. Alarmujícím zjištěním je, že 20 % náctiletých komunikuje s lidmi, které zná pouze online. Jak zajistit jejich co největší bezpečnost na síti?
Internet se stal neodmyslitelnou součástí životů mladé generace, a otázka bezpečnosti je dnes proto důležitější než kdy dříve. Kdo všechno ovlivňuje chování dětí na internetu a kdo hraje klíčovou roli v prevenci před kybernetickými hrozbami?
- 75 % mladých Čechů má svůj profil na sociální síti, kam se jich 36 % z nich zaregistrovalo ještě před tím, než dosáhli povolené věkové hranice 12 let.
- U 44 % z nich může obsah na jejich profilu na sociální síti vidět kdokoliv.
- 68 % mladých v průběhu dne opakovaně kontroluje sociální sítě, zda je na nich něco nového
- 75 % dotázaných zveřejňuje online své fotky, 45 % datum svého narození a 28 % své telefonní číslo
- Mladí Češi mají na sociální síti průměrně 150 přátel, z nichž 36 osobně neznají
Ve skutečném i virtuálním světě je úloha rodičů v procesu rozpoznání a vyhodnocení rizik nezpochybnitelná. 16 % českých náctiletých má pocit, že jim rodiče nevěnují dostatečnou pozornost. A dalších 30 % je přesvědčených, že jim rodiče vůbec nerozumí. Tato skutečnost je obzvlášť znepokojující, protože i zde platí – čím větší důvěra a pevnější vztahy v rodině panují, tím méně rizikově se děti chovají na internetu.
Naopak rodiče tráví denně na internetu v průměru o 68 minut méně než jejich děti (102 minut v průměru v běžném dni). Způsob chování ve virtuálním světě je odlišný – online aktivity rodičů nejsou tolik různorodé, především pokud jde o kontakt s ostatními lidmi. Právě to může být důvod, proč rodiče přehlížejí některé potenciální kybernetické hrozby, kterým jsou jejich děti vystaveny. Nedostatek pozornosti a pochopení ze strany rodičů může u dětí vést k nadměrnému využívání internetu, kde se cítí být lépe pochopeni.
Rodiče ukazují, že mají o online aktivitách svých dětí reálný obraz, včetně těch rizikových. Otázkou je, zda se jim to zdá v pořádku a zda dělají dost pro to, aby děti ochránili před nástrahami dnešního propojeného světa. Pro vztah rodiče a dítěte je nejpodstatnější oboustranný zájem, vzájemný respekt a důvěra.
Dalším možným řešením, jak ochránit své děti před nástrahami je instalace speciálního bezpečnostního softwaru, který rodičům umožní spravovat veškerá zařízení, která jsou doma připojena na síť. Jeho pomocí je možné filtrovat obsah na internetu, nebo blokovat určité stránky.
Chytří digitální rodiče - při procházení internetu, stahování aplikací a komunikaci s přáteli využívají děti různá zařízení (notebooky, stolní počítače, tablety nebo mobilní telefony). Pro rodiče tak může být náročné zajistit svým ratolestem bezpečnost. Nové technologie s sebou přinesly nová digitální nebezpečí. Proto vám služba Kaspersky Safe Kids pomůže zaujmout úplně nový přístup k zabezpečení digitálních životů vašich dětí.
Zločinci mohou pomocí virů získat přístup k počítači nebo zneužít hesla k e-mailovým schránkám. Bez vašeho vědomí posílají přátelům reklamu či další viry. Ohroženy jsou i děti, kterým viry zobrazují nepovolené a nevhodné stránky.
Chrání vaše děti, aby mohly bezpečně objevovat online svět. Umožňuje přehledně sledovat činnosti a kdy a kde děti tráví čas na internetu včetně možnosti zasílání upozornění e-mailem.
Naposledy přidané
-
1 minuta čtení
Změna fakturační adresy
Vážení zákazníci a obchodní partneři, dovolujeme si vás upozornit, že v důsledku stěhování kanceláří má naše společnost Internet Info, s.r.o., s…
-
4 minuty čtení
Střih videa: jak na něj a které programy na úpravu videa použít?
Úprava videa přichází v momentě, kdy chcete nahrané video vylepšit nebo ho oříznout o nepovedené záběry. Právě v tomto bodě ale může nastat…